Максимальний строк випробування, встановлений законодавством України, становить три місяці. Цей період починає відраховуватися з моменту підписання договору про працевлаштування та після проходження всіх обов'язкових процедур, зокрема, медичного огляду та інструктажів з охорони праці.

Протягом строку випробування роботодавець має право оцінити професійні якості працівника, перевірити його відповідність посаді та визначити, чи підходить він для роботи в компанії. Водночас і працівник може зрозуміти, чи підходить йому ця робота, чи відповідає вона його очікуванням та можливостям.

За наявності вагомих підстав роботодавець може продовжити строк випробування, але не більше ніж на один місяць. Про таке рішення працівник має бути повідомлений у письмовій формі не пізніше ніж за три дні до закінчення початкового строку випробування. Рішення про продовження строку випробування, як і рішення про прийняття працівника на роботу, повинно бути обґрунтованим та викладено у відповідному наказі чи розпорядженні.

У разі закінчення строку випробування роботодавець має ухвалити рішення щодо подальшої долі працівника: прийняти його на постійну роботу або припинити трудовий договір. Рішення має бути оформлене письмово та доведене до відома працівника.

Якщо працівника не прийнято на постійну посаду, він звільняється без виплати вихідної допомоги. Однак якщо роботодавець безпідставно звільнив працівника під час випробувального строку, останній має право звернутися до суду з вимогою про поновлення на роботі та компенсацію за вимушений прогул.

Таким чином, максимальний строк випробування в Україні становить три місяці з можливістю продовження на один місяць. Протягом цього періоду роботодавець і працівник мають можливість оцінити один одного та вирішити, чи продовжувати співпрацю.

Максимальний строк випробування

Максимальний строк випробування в Україні — це граничний період часу, протягом якого роботодавець має право перевіряти відповідність працівника займаній посаді та його ділові якості.

Законодавство України передбачає різні максимальні строки випробування залежно від категорії працівників та форми трудового договору:

  • Для працівників, які приймаються на роботу за загальним правилом: 3 місяці з моменту укладення трудового договору.
  • Для керівників, їхніх заступників, головних бухгалтерів та їхніх заступників: 6 місяців з моменту укладення трудового договору.
  • Для осіб, які раніше працювали за даною спеціальністю, професією або посадою на підприємстві, в установі, організації, де укладається трудовий договір: 1 місяць з моменту укладення трудового договору.
  • Для молодих фахівців (до 24 років), які закінчили навчальні заклади та вперше влаштовуються на роботу за фахом: 1 рік з моменту укладення трудового договору.
  • Для практикантів: термін проходження практики, але не більше 6 місяців.
  • Для осіб, які обрані на посаду: термін, на який їх обрано.
  • Для осіб, які приймаються на роботу на тимчасові посади: строк, на який їх прийнято на роботу.

Проведення випробування є обов'язковим для всіх працівників, крім тих, для яких встановлено інші строки випробування або які звільняються від випробування за законом.

Якщо під час випробувального строку буде встановлено, що працівник не відповідає встановленим вимогам, роботодавець має право розірвати трудовий договір. Таке рішення має бути обґрунтованим та підтверджено документально.

Звільнення працівника за результатами випробування проводиться за загальними правилами розірвання трудового договору. Працівник має право оскаржити таке рішення в суді.

Якщо під час випробувального строку працівник виконав усі покладені на нього обов'язки і не допустив порушень трудової дисципліни, він вважається таким, що витримав випробування. Після закінчення випробувального строку він продовжує працювати за своєю посадою.

Думки експертів

Іван Шевченко
Юрист у галузі трудового права

Відповідно до статті 26 Кодексу законів про працю України, максимальний строк випробування при прийнятті на роботу не може перевищувати:

  • 3 місяці для робітників;
  • 6 місяців для службовців, які обіймають звичайні посади;
  • 12 місяців для службовців, які обіймають керівні посади, а також для осіб, які вперше приймаються на роботу на підприємствах та в організаціях із правом контролю за фінансово-господарською діяльністю інших підприємств, установ і організацій.

Варто зазначити, що законодавством передбачені винятки, коли строк випробування може бути збільшений:

  • До 5 років для осіб, які приймаються на роботу за контрактом;
  • До 6 місяців для працівників, які приймаються на роботу на сезонні або тимчасові роботи;
  • До 3 місяців для працівників, які приймаються на роботу до малих підприємств з чисельністю працівників до 10 осіб;
  • До 14 календарних днів для робітників та службовців у разі укладення трудового договору на строк до двох місяців.

Таким чином, максимальний строк випробування залежить від посади та категорії працівника. Зазначений строк не може бути збільшений без встановлених законодавством підстав.

Відповіді на питання

Запитання та відповіді про "Який максимальний строк випробування?":

Запитання 1: Який максимальний термін випробування, встановлений законодавством України?

Відповідь: Максимальний термін випробування при прийнятті на роботу в Україні становить три місяці. Однак є винятки, передбачені статтею 26 Кодексу законів про працю України.

Запитання 2: Для яких категорій працівників встановлені винятки із загального строку випробування?

Відповідь: Відповідно до статті 26 КЗпП України, винятки із загального тримісячного строку випробування встановлені для:

  • осіб, які не досягли 18 років;
  • вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до трьох років;
  • одиноких матерів з дітьми віком до 14 років або дитиною з інвалідністю;
  • осіб, які пройшли навчання за направленням державної служби зайнятості;
  • випускників професійно-технічних та вищих навчальних закладів за їхньою спеціальністю протягом року після закінчення;
  • осіб, котрі були звільнені у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників.

Запитання 3: Чи може роботодавець продовжити термін випробування за згодою працівника?

Відповідь: Ні, роботодавець не має права продовжувати термін випробування навіть за згодою працівника. Тримісячний строк випробування є максимальним та не може бути перевищений.

Запитання 4: Які наслідки порушення максимального строку випробування?

Відповідь: Якщо роботодавець порушує максимальний термін випробування, працівник вважається постійно прийнятим на роботу. Це означає, що працівник має отримувати усі пільги та гарантії, встановлені для постійних працівників, а роботодавець не може звільнити його без належних підстав.

Запитання 5: Куди можна звернутися у разі порушення максимального строку випробування?

Відповідь: Працівник, права якого було порушено, може звернутися до:

  • Державної служби з питань праці;
  • місцевого органу профспілки;
  • суду з позовом про визнання працівника постійно прийнятим на роботу.

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *